Mikroformaty/mikrodane

Są to rodzaje danych strukturalnych, które pozwalają wyszukiwarkom internetowym trafniej interpretować zawartość stron www. Przy pomocy mikroformatów określany jest rodzaj treści zamieszczonej w danym fragmencie strony. Umieszczenie na stronie mikroformatów umożliwia wyświetlanie dla niej w rezultatach wyszukiwania Google opisów rozszerzonych, bardziej przyciągających uwagę użytkowników. Mikroformaty implementowane są na stronie internetowej w formie ściśle określonych znaczników kodu HTML. Przykładowo mikroformat dotyczący wizytówki adresowej:


<p class="h-card">
  <img class="u-photo" src="http://example.org/photo.png" alt="" />
  <a class="p-name u-url" href="http://example.org">Joe Bloggs</a>
  <a class="u-email" href="mailto:joebloggs@example.com">joebloggs@example.com</a>,
  <span class="p-street-address">17 Austerstræti</span>
  <span class="p-locality">Reykjavík</span>
  <span class="p-country-name">Iceland</span>
</p>

Istnieją dziesiątki rodzajów mikroformatów – każdy element strony internetowej opisany może być w mikroformacie, aby roboty indeksujące szczególnie na te sekcje zwróciły uwagę, np. dane adresowe firmy, dane o produktach, dane o wydarzeniach, dane o lokalizacji firmy, itd.
Wpisuje się je w zasobach serwisu w formie kawałka kodu zwanego snippetem, a następnie ten snippet umieszcza makrem na stronie w treści artykułu.
Właściwe umieszczenie snippeta wymaga wiedzy webmasterskiej, dlatego czasem lepiej zlecić to specjaliście. Należy też przemyśleć, jakie dane chcemy umieścić w mikroformatach i do każdego typu danych przygotować odrębny snippet.

 

Mikroformaty mikrodane
do góry